Yazar Hakkında

Yılmaz Sanlı

Anadolu Üniversitesi Ön Lisans Dış Ticaret Bölümü Mezunu, Anadolu Üniversitesi Lisans İşletme Bölümü Mezunu, Lojistik, Gümrükleme, Dış Ticaret Meraklısı...

Yılmaz Sanlı Yazıları

Kategorisi Yazıları

191 Yorum

 1. 1

  ibrahim

  hocam ben önlisans dış ticaret mezunuyum Gümrük Müşavir Yardımcı ğı için staj için bana yardıcı olabilirmisiniz?

  Cevapla
 2. 2

  burak

  iktisat fakiltesi çalışma ekonomisi bölümü lisans mezunları gmy stajı başlata bilirmi

  Cevapla
 3. 3

  Yılmaz SANLI

  Merhaba İbrahim. Hangi konuda yardım istiyorsunuz? Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

  Merhaba Burak. İktisat Fakültesinin İktisat Programını bitirmiş olmanız gerekir. Mesleğe adım atmak istiyorsanız Açıköğretimden “Önlisans Dış Ticaret” bölümü okuyabilirsiniz. Bu süreçte bir müşavirlik şirketinde çalışıp tecrübede kazanırsınız.

  Cevapla
 4. 4

  Ekrem

  Hocam su anda ben lojistik 2 sınıfa geçtim Gumruk müşaviri olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 5. 5

  Yılmaz SANLI

  Merhaba Ekrem.

  Lojistik bölümü mezunlarına ne yazık ki staj hakkı verilmemekte. Açık öğretimden “Önlisans Dış Ticaret” bölümünü bitirirseniz bu hakkı kazanmış olursunuz. Başarılar.

  Cevapla
  1. 5.1

   ali

   veya 4 yıllık işletme vb gibi bir bölüm bitirmesi gerekiyor

   Cevapla
 6. 6

  eser

  hocam ben lojistik bölümü mezunuyum. B karnesi almam için yeterli midir. Şuanda gümrük müşavirliğinde çalışmaktayım. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. 7

  Erkan Ateş

  Yılmaz Bey öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Benim size bir takım sorularım olacak. Öncelikle gümrük müşaviri yardımcılığı sınavı son yasa değişikliği sonrasında düzenli bir şekilde her yıl oluyor mu ? Bu sınav (yardımcılık)test mi yazalı mı ? Mesleğe adım atmadan önce staj süresi zaafında ne gibi yerlere başvurmamız gerekmekte , herhangi bir kayıt yaptırılmakta mıdır. En kısa zamanda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

  Cevapla
 8. 8

  Hamdi KUR

  iktisadi ve idari bilimler fakültesi uluslar arası lojistik ve taşımacılık bölümü, lisans mezunuyum. yanlış mı anlıyorum acaba diye soruyorum, sadece iktisat bölümü öğrencileri değilde iktisadi ve idari bilimler fakültesi 4 yıllık mezunları bu staj ve sınavlara katılabiliyor değil mi?

  birde arkadaşlar hep 3 yıllık stajdan bahsediyorlar ve yukarıdaki paragraflarda da bu şekilde okudum. staj süreleri 1+2 yıl olarak düzenlenmiştir.

  Cevapla
  1. 8.1

   ali

   katılıyorsun artık yardımcılık için 1 müşavirlik için 2 yıl

   Cevapla
 9. 9

  metehan

  hocam ben 2 yıllık açıktan dış ticaret okumayı düşünüyorum. limanlarda çalışma imkanı varmış. belirtilen kademe karnelerini aldığımız takdirde daha iyi pozisyon veriliyormuş.sözelciyim sizce başarılı olabilrmiyim

  Cevapla
 10. 10

  Yılmaz SANLI

  Eser; Lojistik bölümü mezunları ne yazık ki staj hakkına sahip olamıyorlar.

  Erkan Ateş; Sınavlar düzenli şekilde yapılır mı bilinmez ama staj süresi son yasa değişikliği ile düşürüldü. GM Yardımcılığı sınavı test şeklinde 100 sorudan oluşmaktadır. Stajınızı başlatabilmeniz için bağlı bulunduğunuz gümrük müşavirleri derneğine başvurmanız gerekmektedir. Kayıt yaptırmayanlar ileride kayıtlarını yaptırsalar bile belli bir para cezası ödemek zorundadırlar.

  Hamdi KUR; Meslek tanımlarında sadece İktisat olarak geçmekte. Staj süresi sizinde dediğiniz gibi 1+2 olarak değiştirilmiştir.

  Metehan; Dış ticaret okumaya karar verdiğiniz için tebrik ederim. Limanda çalışma hakkı derken o çalışacağınız şirketin insiyatifine kalıyor. İsterse sizi limanda çalıştırır, isterse gümrükte yada serbest bölgelerde. Belki de antrepo işlerine bakarsınız. Ofis içide çalışabilirsiniz. 🙂 Yani tamamen şirkete bağlı bir durum bu. B karne için “çok iyi, süper” diyemem ama A karne alabilirseniz kendinizin ve ailenizin hayatını kurtarmış olursunuz.

  Başarılar…

  Cevapla
  1. 10.1

   Yoldaş

   Kolay gelsin hocam
   Dış ticaret mezunuyum gmy sınavı için staj bazı yerlerde 2 yıl diye geciyor yardımcı olursanız sevinirim..

   Cevapla
 11. 11

  yasemin

  merhabalar ben 2013 yılı b karnesi sınavının tarihini ve yerini öğrenebilir miyim teşekkürler.

  Cevapla
 12. 12

  bilal çalşkan

  merhaba hocam
  ben rusyada uluslar arası işletme ve 2. üniversite olarak gümrük işlemleri okudum gümrük müşavirliği için nasıl bi yol izlemem gerekiyor

  Cevapla
 13. 13

  ÖZLEM

  Merhabalar Yılmaz bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerle bizi aydınlattığınız için teşekkur ederim . Ben 2 sınıf dış ticaret ögrencisiyim , liseyi de dış ticeret okudum bölümümü seviyorum fakat iş imkanarıyla ilgili pek bilgiye sahip olamıyorum kısıtlı bilgiler çoğunlukla . mezun olduktan sonra neler yapabilirim ? gümrük müsavirliği yardımcılıgı için nasıl yol izlemeliyim . Şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

  Cevapla
  1. 13.1

   Yılmaz SANLI

   Dış ticaret ön lisans mezunu olduğunuz için B karne yani gümrük müşavir yardımcılığı stajını başlatma hakkına sahipsiniz. İlk olarak bir gümrük müşavirliği şirketine girmeniz gerekmekte. 365 gün süre ile sigortalı olarak o şirkette çalışmanız gerekiyor. 1 yıllık stajınızdan sonra açılan sınavlara girme hakkına sahip olursunuz. Gümrükleme dışında eğer dil ve dış ticaret alanında kendinizi geliştirebilirseniz dış ticaret şirketlerinde de çalışabilirsiniz.

   Cevapla
 14. 14

  nilay

  merhaba ben 2013 mezunuyum anadolu ünüversitesi iktisat fakültesi meliye mezunuyum gümrük müsavir yardımcısı stajına baslamak istyorum ama staj yapabilecigim bi gümrük müşavirligi bulamadım lütfen bana yardımcı olurmusunuz nerelere basvurmalıyım

  Cevapla
  1. 14.1

   Yılmaz SANLI

   Bu konuda inanın yardımcı olmak isterdim ama ne yazık ki bu tamamen kişinin kendi yeteneğine bağlı bir durum. Umarım en kısa zamanda iş bulabilirsiniz.

   Cevapla
 15. 15

  Sevgi

  Merhaba yılmaz bey, Öncelikle paylaşımlarınız adına teşekkür ederim. Bir konu hakkında daha bilgi sahibi olmak istiyorum. Akdeniz üniversitesi-dış ticaret mezunuyum.Anadolu üniversitesi(Açıköğretim) -işletme 3.sınıftayım.ilgilizce eğitimi de almış olmama rağmen izmirde hiçbir gümrük müşaviri staj için işe almıyor.Bu konuda bir alternatif fikriniz var mı bilgilendirirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. 15.1

   Yılmaz SANLI

   Rica ederim. İzmir gümrük konusunda çok gelişmiş değil ama ölü bir şehirde değil. Sabredip aramaya devam ederseniz mutlaka bulacaksınızdır. Ayrıca dil eğitimi almış olmanız gümrük müşavirliği şirketlerinin işine yaramaz. Eğer dilinize güveniyorsanız gümrükleme sektörü yerine dış ticaret sektöründe şansınızı denemenizi öneririm.

   Cevapla
 16. 16

  pinar

  Mrb lar bilgi almak istiorum bu sne lojistikten mezun olcam acaba karneyi alma hakkim varmi …

  Cevapla
  1. 16.1

   Yılmaz SANLI

   Lojistik bölümü mezunlarına staj hakkı tanınmamakta. Bu durum ilerleyen zamanda değişebilir. Gümrük müşavirliklerinin sitelerini takip edebilirsiniz.

   Cevapla
   1. 16.1.1

    ali

    4 yıllık bittirsen staja hak kazanırsın

    Cevapla
 17. 17

  Serhat

  Merhaba hocam
  Ben dış ticaret bitirdim. Şimdi de açıköğretim uluslararası ilişkiler okuyorum şuanda da 4.sınıftayım.. Dil geliştirmek amacıyla bir otelde çalışıyorum katkısı oldu şüphesizki ama nasıl bir yol izleyeceğimi inanın bilmiyorum hem çalışıp hemde sınavları vermek zor oluyor.. Bana yardımcı olursanız sevinirim.. Şimdiden teşekkür ederim..

  Cevapla
  1. 17.1

   Yılmaz SANLI

   Nasıl bir yardım istiyorsunuz.?

   Cevapla
 18. 18

  Yılmaz SANLI

  Yasemin;

  Merhaba; bağlı bulunduğunuz gümrük müşavirleri derneğini web sitesinden istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bilal;

  Merhaba; gümrük ile alakalı bölümü de Rusya’da mı okudunuz? Bunun cevabını bilmem gerekiyor.

  Cevapla
 19. 19

  burcu koca

  iyi günler.
  önlisans maliye bölümü mezunuyum. gümrük müşaviri olmak istiyorum. bunun için öncelikle b karnesi almam gerektiğini biliyorum. daha önce de staj yapmam gerekıyormus. fakat bunun için bazı önlisans diplomaları gerekıyormus. malıye bölümü diploması da geçerli midir.

  Cevapla
  1. 19.1

   Yılmaz SANLI

   Maliye bölümü hem A karne hemde B karne için yeterli, ön lisans diploması almanıza gerek yok.

   Cevapla
   1. 19.1.1

    merve

    hocam ben önlisans maliye mezunuyum bu karneleri nasıl alabileceğim ben gümrük müşavirliğine girmak istiyorum aydınlatırmısınız

    Cevapla
    1. 19.1.1.1

     Lojistik Dünyası

     Merhabalar, ön lisans olarak gümrük, dış ticaret ve Avrupa Birliği programları kabul edilmektedir. Lisansa tamamlamanız gerekmektedir. İlgili konuya göz gezdirebilirsiniz. http://www.lojistikdunyasi.net/gumruk-musavir-yardimcisi-nasil-olunur.html

     Cevapla
 20. 20

  Ferda Zaman

  yılmaz bey merhaba.

  lojistik 2. sınıftayım,ve bu gümrük müşavirliğini araştırıyorum ama ön lisansı lojistik olan kişiler gm’liği stajını yapmaya hak sahibi olamıyorlarmış.
  açıktan 4 yıllığa tamamlamayı düşünen bir öğrenci olarak,müşavirlik için açıktan dış ticareti okumayı mantıklı bulmuyorum çünkü 4 yıllık mezunu olamıyorum.(ASKERLİK 🙂 )
  Bu kafa karışıklığı hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  1. 20.1

   Yılmaz SANLI

   Hocam lojistiğin hemen ardından AÖF İşletme-İktisat bölümlerinden birine geçiş yapın, hem askerliğinizi kısa dönem yapmış olursunuz hemde staj hakkı kazanırsınız.

   Cevapla
 21. 21

  Barış Semer

  Merhaba. Ben Gümrük İşletmeciliği bölümünü okumak istiyorum. 2 yıllık Gümrük İşletmeye göre 4 yıllık Gümrük İşletme bitirmenin ne gibi avantajı var? Gümrük İşletme bölümünü bitirenler A belgesini alabilirmi? 4 yıllık Gümrük 2 yıllığa göre A belgesini dahamı kolay alır? Yoksa bişe fark etmezmi? A belgesini alınca ayda ne kadar para kazanırız?

  Teşekkürler 🙂

  Cevapla
  1. 21.1

   Yılmaz SANLI

   Her şeyin 4 yıllığı makbuldür dostum. 🙂 Lisans bitirirsen A belgesi alabilirsiniz. 4 yıllık gümrük bölümü 2 yıllığa göre daha kolay alır diye bir kavram yok. 2 yıllık bitirenler 4 yıla tamamlamak zorunda kalıyorlar A karne için. O yüzden sıfırdan 4 yıllığa başlamakta mantıklı, ön lisans bitirip ardına iki yıl tamamlamakta mantıklı. En azından lisansa tamamlama aşamasında B karneye sahip olursunuz.

   Cevapla
 22. 22

  merve

  Merhabalar. dışticaret mezunuyum aöf kaydı yapıcam ama a ve b karnesını alabılecegım bölümü seçmek istiyorum.dgs de Uluslararası ilişkiler bölümü mezunu olursam bu karnelerı alabılır mıyım? teşekkürler..

  Cevapla
  1. 22.1

   Yılmaz SANLI

   En son güncellemede şu bölümler yazıyor; “f) i) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yüksek Öğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak,” Yinede gümrük müşavirleri derneğinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 23. 23

  Mert

  Merhaba Hocam ;

  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim bizleri aydınlattınız.Bazı sorularim olucak yanitlarsaniz çok sevinirim.
  Ben Uluslararasi Ticaret ve İşletmecilik 2. Sınıf öğrencisiyim. Ayrica Açıköğretimde de Kamu Yönetimi okuyorum. Acaba benim staj yapma hakkım bulunuyormu ? Gidip şuan staja başlasam sigorta primim ödenecek şekilde, stajım kabul edilir mi ? Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  1. 23.1

   Yılmaz SANLI

   Mezun olmadan staj başlatamıyorsunuz. Kamu yönetimi bitirirseniz staj hakkı kazanırsınız, diğer bölüm hakkında gümrük müşavirleri derneğinden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 24. 24

  isa kıranşal

  ben gümrük muşavrliğin b karnesne sahibim gümuklerde hangi işleri aparim

  Cevapla
  1. 24.1

   Yılmaz SANLI

   Gümrükte ithalat, ihracat, transit, antrepo, serbest bölgeler vs.’de iş takibi yapabilirsiniz. Ofis için bir şey diyemiyorum. Kendinizi beyanname yazımında geliştirmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 25. 25

  leyla

  merhabalar hocam
  ben 2003 gumruk işletme mezunuyum. karne almak için nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olursanız cok sevınırım.Iyı akşamlar

  Cevapla
  1. 25.1

   Yılmaz SANLI

   Bir gümrükleme firmasında sigortalı olarak işe başlamanız ve işe başladıktan hemen sonra ilgili gümrük müşavirleri derneğinde dosyanızı açtırmanız gerekiyor. Ondan sonrası kolay zaten. 1 yıllık stajın ardından sınava girip 100 puan üzerinden 60 puan alırsanız gümrük müşavir yardımcısı karnesine sahip olursunuz.

   Cevapla
 26. 26

  EDA

  Merhaba Yılmaz Bey,

  Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

  Bir kaç sorum olacak. Ben Lojistik önlisans öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra hangi bölümlere geçiş yapıp mezun olursam Gümrük Müşavirliği Belgesi (A ve B karneleri) alabilirim.

  Ayrıca, bir cevabınızda;
  “Lojistik bölümü mezunlarına ne yazık ki staj hakkı verilmemekte. Açık öğretimden “Önlisans Dış Ticaret” bölümünü bitirirseniz bu hakkı kazanmış olursunuz.” demişsiniz. Önlisans lojistik okuyup 4 yıllık eğitimi tamamlayacağımız bölümlerden de almak şansımız bulunmuyor mu? Yani lojistikten sonra dgs’ye girip ya da aöf aracılığıyla örn:İşletme bölümünü bitirsekte olamıyor mu?

  Bilgilerinizi rica ederim.

  Teşekkürler.

  Cevapla
  1. 26.1

   Yılmaz SANLI

   AÖF işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi vs. bitirirseniz karne stajı yapabilirsiniz. Lojistiğin hemen ardından AÖF okursanız problem yok, geçiş yapabilirsiniz.

   Cevapla
 27. 27

  Sema

  Merhaba,
  Önlisans seviyesinde eğitimimi Dış Ticaret bölümünde tamamlayıp diplomayı aldım. Bu şartlar altında gümrük müşavir yardımcılığı stajını başlatabiliyormuyum?
  Bilgi rica.
  Teşekkürler

  Cevapla
  1. 27.1

   Yılmaz SANLI

   Stajınızı başlatabilirsiniz, başarılar…

   Cevapla
 28. 28

  ali

  hocam ben paü dış tic. bölümünde okuyorum mezun olduktan sonra “Gümrük Müşaviri olmak istiyorum nasıl bi yol izlemem gerekiyor. yardımcı olursanız çok sevinirim

  Cevapla
  1. 28.1

   Yılmaz SANLI

   İlk önce B karne stajını tamamlayıp B karne alacaksınız. Staj sürecinde aksatmadan AÖF Lisans İşletme, İktisat vs. bölümlerinden de mezun olun, A karne için gerekecek çünkü.

   Cevapla
 29. 29

  mehmet

  Hocam merhaba ben önlisan dış ticaret mezunuyum dgs sınavı ile örgün öğretime geçtim ben staj işlemlerini başlatabilir miyim ? Teşekkürler hocam

  Cevapla
  1. 29.1

   Yılmaz SANLI

   Başlatabilirsiniz. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 30. 30

  mehmet5834

  hocam merhaba;
  ben 3 yıldır özel bır dış tıcaret firmasında dış tıcaret operasyon bölumunde çalışmaktayım. ön lisans dış tıcaret mezunuyum.B karnesı alabilir mıyım ,sınavlarına girme şansım var mı ?
  tşkr
  syg

  Cevapla
  1. 30.1

   Yılmaz SANLI

   Gümrük müşavirliğinde işe başlamanız gerekmekte, ayrıca belirtilen staj süresini tamamlayıp açılan sınavda başarı sağlamanız gerekiyor. İyi çalışmalar.

   Not : Sektörünüzü değiştirmemenizi tavsiye ederim…

   Cevapla
 31. 31

  Erdem

  merhaba şöyle bir sorum var;
  2 yıllık örgün Dış Ticaret bölümü mezunuyum
  Açıköğretim ile 4 yıllık İşletme’ye tamamlamak istiyorum
  Gümrük Müşavir yardımcısı değil, ” Gümrük Müşaviri ” olma şartına uygun olur muyum? Hukuk-İktisat-İşletme gibi bölümlerden lisans derecesiyle mezun olma şartı diyor ama açıköğretim ibaresi yok.bunu araştırdım bulamadım. Açıköğretimden İşletme Lisans mezunu da Gümrük Müşaviri olmanın şartına uyuyor mu?

  Cevapla
  1. 31.1

   Erkan Ateş

   Yılmaz bey uzun süredir cevaplamıyor heralde soruları.. gümrük müşavirliği aşamalı bir meslektir. ilk önce yardımcısı olacaksınız daha sonra gümrük müşaviri olacaksınız seçme sansınız yok direk gümrük müşaviri olamıyorsunuz..Ayrıca açık öğretimde geçerli.. Çünkü benim işverenimde açıköğretim ile B karnesine sahip…

   Cevapla
   1. 31.1.1

    Yılmaz SANLI

    Arkadaşımızın sorusunu yanıtladığın içim kendim ve sitemiz adına teşekkür ederim Erkan.

    Cevapla
 32. 32

  betül

  merhaba ben örgün iktisat mezunuyum gümrük müşavirliği için 1 yıl staj yapmam gerekiyormuş. bu staj için önce bir sınava girmem lazım mı yoksa direkt 1 yıl staj yapıp sonra mı b karnesi sınavına girmem lazım.

  Cevapla
  1. 32.1

   Erkan Ateş

   ben cevaplıyim 1 yıl staj yapmanız gerekli önce daha sonra staj bitimin takvim yılından bir sonraki yıl sınava girme hakkınız doğuyor B karnesi için..

   Cevapla
   1. 32.1.1

    Yılmaz SANLI

    Arkadaşımızın sorusunu yanıtladığın için kendim ve sitemiz adına teşekkür ederim Erkan.

    Cevapla
 33. 33

  meral

  Merhaba Yilmaz bey ,
  Diş ticaret mezunuyum ve suan da diş ticaret yapan bir firmada ithalat yapiyorum orda calisirkende başvuru yanazil bitirmiyim acikcasi nasil bir yol izlemeliyim.

  Cevapla
  1. 33.1

   Yılmaz SANLI

   Meral hanım merhaba,

   İşinizden ayrılıp bir gümrükleme firmasında çalışmanız gerekiyor. Yoksa staj başlatamıyorsunuz. Sektörünüzü değiştirmemenizi tavsiye ediyorum. İyi çalışmalar…

   Cevapla
 34. 34

  Safiye

  önceden 3 sene staj yapılması gerekiyordu

  g) Staj amacıyla Gümrük Müşavirinin yanında sigortalı olarak üç yıl (1080 gün prim ödenmiş olmalıdır.) çalışmış olmak. (Gümrük idaresinde en az on beş yıl çalışıp da görevlerinden istifa ederek veya emekli olarak ayrılan memurlar için üç yıl staj yapma zorunluluğu aranmaz.)

  yani toplam 1080 gün

  360+360+360=1080 her sene için 360 gün verilmiş
  şimdi 1 seneye düşürüldü
  360 gün prim yatırlmış olması yeterli mi yoksa

  365 gün mü olması gerekiyor?

  Cevapla
  1. 34.1

   Yılmaz SANLI

   365 gün olması gerekiyor Safiye hanım. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 35. 35

  yasin

  hocam maliye son sınıfım nsl bir yol izlemeliyim ?

  Cevapla
  1. 35.1

   Yılmaz SANLI

   Yasin merhaba,

   Gümrükleme firmasına girip stajını başlatmalısın. Girdiğin gümrükleme firmasında sigortalı olma şartı var. Sigorta yapmıyorsa o günleri stajdan gösteremezsin. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 36. 36

  ayşe yıldız

  merhaba
  ben dıs tıcaret mezunuyum satjımı baslatırsam b karnesını almaya hak kazanırsam. a karnesı ıcın su an acık ogretımdende kamu 3. sınıfım o zamana kadar bıter yanı lısansta bıtırmıs oluyorum bu durumda a karnesı alırmıyım. yanı a karnesı ıcın lısansı bıtırmeyımı beklemelıyım yoksa b ıcın staj yaparken lısansı tamamlasamda olurmu

  Cevapla
  1. 36.1

   Yılmaz SANLI

   Ayşe hanım merhaba,

   Şu an bu meslek için en iyi yolu izlemektesiniz. Şimdi B karne için stajınızı tamamlayın, sınavınıza girin ve B karnenizi alın. Zaten siz B karne alana kadar Lisans mezunu olacaksınız. B karne alır almaz “Lisans Mezunu Durumundaysanız” A karne için stajınızı başlatırsınız.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 37. 37

  efes

  Merhabalar hocam
  Ben uluslararası iliskiler mezunuyum.1.5 yıl uzmanlıkta alıp egıtımı tamamladım.Gümrük müsaviri yardımcısı olabilme hakkım var mı
  Tesekkürler

  Cevapla
  1. 37.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba arkadaşım,

   Bölümün hakkında bir bilgim yok, gümrük müşavirleri derneğini arayarak bölümünüzün bu meslek için geçerli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İyi çalışmalar…

   Cevapla
 38. 38

  dilek

  Hocam merhabalar dumlupınar üniversietesi kütahya sbyo mezunuyum .gümrük müşavir yardıcmcılığı stajına başlamak istiyorum adana iskendedeun mersin bölgde yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  1. 38.1

   Yılmaz SANLI

   Dilek hanım merhaba,

   Hangi bölüm mezunusunuz? Okulu yazmışsınız ama bölümü yazmamışsınız. 🙂

   Cevapla
  2. 38.2

   efe

   dilek iskenderun senin için uygunsa ulaş bana 0 536 600 10 10

   Cevapla
 39. 39

  ilkay

  Merhaba ben dis ticaret mezunuyum GM yardmci olmak icin ugrasiyorum fakat is bulamadim yardimcu olurmusunuz nasil bulucam yeni mezunum diye kimse almiyor.

  Cevapla
  1. 39.1

   Yılmaz SANLI

   İlkay merhaba,

   İnan bu konuda elimizden hiçbir şey gelmiyor.

   Cevapla
 40. 40

  mete

  merhaba hocam ben ikdisat fakultesi çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler mezunuyum gumruk müşavirliği stajına bu bölüm uyumlumu onu öğrenmek istiyordum.

  Cevapla
  1. 40.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Mete,

   Bölümün hakkında hiçbir bilgiye sahip değilim, ne dersem yanlış olur. Gümrük müşavirleri derneğini arayarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 41. 41

  serap

  merhaba hocam,sakarya üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum gümrük müşavirliği sınavımı nerede başlatma mı önerirsiniz?sakarya da yapmakla istanbul da yapmak arası farkı var mıdır?

  Cevapla
  1. 41.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Serap hanım,

   Gümrüklemenin cenneti İstanbul. Hem işi daha iyi öğrenirsiniz hem daha rahat iş bulursunuz. Sakaryada bizim mesleğimizin geçerli olup olmadığını bilmiyorum. Yani gümrükleme sektörünün varlığı orada var mı bilmemekteyim. Bu işi en iyi yapacağınız şehirler; İstanbul, İskenderun, Mersin, Antalya, İzmir diye sıralabilirim…

   Cevapla
   1. 41.1.1

    Yılmaz SANLI

    + Kocaeliyi unutmamak lazım. 🙂

    Cevapla
 42. 42

  aliye

  Merhaba Hocam ben lise son öğrencisiyim bölümüm lojistik ve ben gümrük müşaviri olmak istiyorum üniversitede işletme iktisat ve dış ticaretten baska bölüm olmuyormu gümrük müşaviri için? peki bu mesleği önerirmisinz bana sizce devem mı etmeliyim yolumda?

  Cevapla
  1. 42.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Aliye,

   Güzel bir meslek ama riskli ve stresli bir meslek. Yapabilirim diyorsanız ve gümrük konusuna meraklı bir yapıya sahipseniz tabi ki öneririm.

   Aşağıda yazan bölümler geçerli, yeni bölümlerde eklenmiş olabilir.

   f) i) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yüksek Öğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak,

   Cevapla
 43. 43

  semih

  merhaba hocam ben 2 yıl lojistik okudum mezun olmaya adayım,Bundan sonra 4 seneye tamamlayıp eğitimime devam etmek istiyorum, okulumu bitirmem için staj teslim etmem gerekiyor ama dosyamı hazırlayamıyorum, gümrük müşaviri yanında 40 günlük staj yaptım fakat bu süre zarfında malesef büyük bi zamanım fotokopi makinası karşısında geçti. Örnek staj defteri bulamıyorum ve ne yazacağımı bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz. teşekkür ederim

  Cevapla
  1. 43.1

   Yılmaz SANLI

   Yardımcı olmaya çalışırım. 04 Ağustos tarihinde askere gideceğim, bu konu hakkında o tarihe kadar dönüş sağlarsan yardımcı olmaya çalışırım Semih. Kolay gelsin…

   Cevapla
 44. 44

  gamze

  mrb hocam ben u.arası ticaret bölümü 3. sınıf öğrencisiyim staj başlatabiliyor muyum?

  Cevapla
  1. 44.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Gamze,

   Bu konu hakkında en sağlıklı cevabı size gümrük müşavirleri derneği verecektir. Herhangi bir gümrük müşavirleri derneğini aramanız yeterli. Yani Mersin, İstanbul yada İzmir fark etmez…

   Cevapla
 45. 45

  alicem

  hocam merhabalar ben 2 yıllık ddış ticaret mezunuyum gmy olabiliyorum gm olabilmek içinde lisans)( işletme okumam lazım sanırım
  size sormak istediğim işletmeyi 4 yıl aöf okursam kabul olurmu yoksa
  örgün mü okumak gerekir?

  Cevapla
  1. 45.1

   Yılmaz SANLI

   AÖF okumanız yeterli. İşletmeye 1.sınıftan başlamanıza gerek yok, Dış Ticaret önlisans diplomanız elinizde ise 3.sınıftan başlayacaksınız İşletme Lisansa. İki yıl sonra diplomanızı alıp lisans mezunu statüsüne ulaşacaksınız….

   Cevapla
 46. 46

  fatih

  meraba Yılmaz Bey ben 1sınıf Uluslararası ticaret okuyorum Çalışma ekonomisine geçiş yapmayı düşünüyorum gecersem gümrük muayene memuru olabilirmiyim ?

  Cevapla
  1. 46.1

   Yılmaz SANLI

   Gümrük muayene memurluğu KPSS ile alakalı. Bu konu hakkında ne desem yanlış olur Fatih. Kolay gelsin…

   Cevapla
 47. 47

  Ezgi

  Merhabalar Hocam,

  Ben Gazi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Açıktan da 2 yıllık Dış Ticaret okuyorum. Anladığım kadarıyla Gümrük Müşavirliği yardımcılığı için okuduğum önlisan bölümü geçerli oluyor. Peki Gümrük Müşavirliği için okuduğum lisan uluslararası ilişkiler bölümüm geçerli olur mu ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. 47.1

   Yılmaz SANLI

   Şartlarda aşağıdaki bölümler yazıyor;

   f) i) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yüksek Öğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak,

   Ama size bu konuda en iyi bilgiyi gümrük müşavirleri dernekleri verir. Arayıp fikir sahibi olmanızı tavsiye ederim Ezgi hanım.

   Cevapla
 48. 48

  ferhan

  merhaba,

  1 yılı aşkın süredir gümrük müşavirlik firmasında sigortalı olarak çalışmaktayım. B karnesi sınavına girebilmek için staj başlatmam gerekiyor. çalıştığım bu süre staj süresinden sayılır mı, yoksa başvuru tarihi itibariyle mi süreç başlamış olacaktır?

  teşekkür ederim.

  Cevapla
  1. 48.1

   Yılmaz SANLI

   Ufak bir ceza ücreti ödeyerek kayıtsız geçirdiğiniz günleri stajdan saydıracaksınız. En son 70 TL civarı idi ceza tutarı…

   Yani hiçbir kaybınız yok Ferhan. İyi çalışmalar.

   Cevapla
 49. 49

  Yusuf

  Hocam hayirli gunler ben önlisans dis ticaret mezunuyum b gurubu karne için ne yapmam gerekir aöf den maliye olarak tamamlıyorum 4.sınıf öğrencisiyim bu bölümü seviyorum meslek edinmek için gereken ne varsa yapmam istiyorum yardimci olur musunuz teşekkür ederim..

  Cevapla
  1. 49.1

   Yılmaz SANLI

   Yusuf merhaba,

   Bir gümrük müşavirliği firmasına girip sigortalı olarak işe başlamanız gerekiyor. Sigortanız başladığı zaman ilgili gümrük müşavirleri derneğine kayıt yaptıracaksınız staj için. Ondan sonrasını öğrenirsiniz zaten. Meslekteki ilk hedefiniz B karne, A karne için sonra bilgi sahibi olursunuz.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 50. 50

  hande

  merhaba, ist universitesindeki, ulaştrma-lojistk bölümünü okusam gümrük musaviri olunabiliyor mu bu bölümden? Yanitinizi bekliyorum lütfen.

  Cevapla
  1. 50.1

   Yılmaz SANLI

   Bölümünüz şimdilik listede yer almıyor. En doğru bilgiyi gümrük müşavirleri derneklerinden alabilirsiniz Hande hanım.

   Cevapla
 51. 51

  aynur

  mrb hocam bn 2014 dis tic. mezunuyum GMY olabilmem icin hangi tarihte nereye basvurmam gerekir ? brde GM icin aciktan iki yil daha okusam olurmu yada dgsden iki yil daha okusam olurmu ? aydinlatrsanz sevinirim tskkrler

  Cevapla
  1. 51.1

   Yılmaz SANLI

   Aynur hanım merhaba,

   Şimdi ilk yapmanız gereken bir gümrük müşavirliği firmasına girip sigortalı olarak bir yıl çalışmak. Onun dışında yapacağınız birşey yok. Çalışmaya başlayınca dernekten dosyanızı açtırın. Ayrıca açıktan iki yıl işletme okumanız yeterli olacaktır GM için. Başarılar…

   Cevapla
 52. 52

  HAKAN

  Merhaba
  6,5 yıl gümrük müş.firmasında personel olarak çalıştım(staj yapmadım)yalnız şuan ihracat yapan bir firmada çalışıyorum ve ben bu yardımcı karne sınavına girmek istiyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Tşkler

  Cevapla
  1. 52.1

   Yılmaz SANLI

   Hakan bey mezuniyetiniz nedir? Bölüm olarak…

   Dış Ticaret yada Gümrük İşletme ise o günlerdeki işe giriş ve çıkış bildirgelerinizi eski firmanızdan almanız gerekecek… Ayrıca müşavirinede evraklarınızı imzalatmanız gerekecek. Bunları yapabilirseniz o günleri sigortalı gösterebilirsiniz diye biliyorum. Yinede gümrük müşavirleri derneği bu konuda size en doğru bilgiyi verecektir. İyi günler…

   Cevapla
 53. 53

  Berkay

  Merhaba
  Uşak üniversitesi uluslararası lojistik ve taşımacılık bölümünde 2. sınıf öğrencisiyim ben mezun olduğumda A veya B karnesinde olan yetkiye sahip olacakmıyım veya bu karneleri alabilmem için bölümümün bana avantajı olacakmı ?

  Cevapla
  1. 53.1

   Yılmaz SANLI

   Berkay merhaba,

   Sizin bölümünüzün staj hakkı olup olmadığını bilmiyorum. Çünkü yeni eklenen bölümler oluyor ve bizim bunu takip etme imkanımız ne yazık ki yok. Bu konuda en doğru bilgiyi size “Gümrük Müşavirliği Dernekleri” verecektir. Bölümünüz lojistiğe yönelik olduğu için gümrükleme safhası biraz karmaşık gelebilir. Ama ben yinede kısa sürede adaptasyon sağlayabileceğinizi düşünüyorum. Yani üniversitede ki bölümünüz iyi. A ve B karne yetkisine sahip olabilmeniz için gereken staj süresini doldurmanız ve açılan sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir.

   Başarılar…

   Cevapla
 54. 54

  mehmet

  Yılmaz hocam konu ile ilgili yaptığınız açıklamalar için teşekkürler çok şey öğrendim. Bende dış ticaret mezunuyum staj için örn olarak Demirkan lojisyik ve müşavirliği a.ş şirketi depo elemanı alıyor olsa burada çalışsam staj sayılır mı ? Şimdiden teşekkür

  Cevapla
  1. 54.1

   Yılmaz SANLI

   Mehmet merhaba,

   Depo elemanı, liman iş takipçisi, ofis görevlisi vs. olarak çalışmanız önemli değil. Önemli olan çalışacağınız firmanın bir “gümrük müşavirliği” şirketi olması ve o firmaya bağlı bir “gümrük müşavirinin” çalışıyor olması gerekiyor. Çünkü stajınızı gümrük müşavirliği şirketinin yanında birde gümrük müşavirine bağlı olarak yapıyorsunuz. Çalışacağınız iş yerinde bir gümrük müşaviri görevli ise ve iş yerinizin unvanında “gümrük müşavirliği” geçiyorsa problem yok.

   İyi çalışmalar…

   Cevapla
 55. 55

  ahmet

  A firmasında ihracat elemanı olarak çalışmaktayım. Firmanın kendi bünyesinde yetkilendirilmiş statüde A sınıfı ehliyetli kişi vardır. Bu firmada çalıştığım süre yardımcı olmak için geçerlimidir.

  Cevapla
  1. 55.1

   Lojistik Dünyası

   Çalıştığınız firmada gümrük müşaviri var ise yanında staj yapabilirsiniz. Kendisine konu hakkında danışabilirseniz daha iyi olur.

   Cevapla
 56. 56

  tugay

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok sağolun acaba mezun olamadan yani bir kaç zayıf var yine b karnesi stajını baslatabilirmiyim teşekkürler…

  Cevapla
  1. 56.1

   Lojistik Dünyası

   Mezun olmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 57. 57

  eda

  Mrb hocam yeni aöf lojistik mezunuyum diplomami haftaya alacagim biri staj yapmam gerekiyo dedi. Staj yapmam gerekiyomu ? Yeni mezuna is yokken staj yeri nasill bulunacak ? Bana biraz bilgi verebilirmisiniz bölümüm konusunda hayal kirikligina ugramaya başladim.

  Cevapla
  1. 57.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, lojistik mezunları GMY olamıyorlar. Ön lisans eğitimi veren gümrük, dış ticaret ve Avrupa Birliği konularında uzmanlık programı olan meslek yüksek okullarından mezun olmak gerekiyor. Lojistik bölümünüzü hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında lisansa tamamlamanız gerekmektedir. Mezun olduktan sonra stajınızı başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 58. 58

  BEYZA KAPLAN

  merhabalar ben 2 yıllık dış ticaret mezunuyum (İ.Ö)bende gümrük müşavirliği yardımcılık sınavına girmek istiyorum bunun için yapmam gerek nedir 4. yıllığa tamamlamam sartmı bunun la ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  1. 58.1

   Lojistik Dünyası

   Dış Ticaret mezunu olduğunuz için stajınızı başlatabilirsiniz. Stajınızı bitirdikten sonra sınava girebilirsiniz.

   Cevapla
 59. 59

  Gamze

  Hocam bu staj tam olarak kac yıl yapılıyor. Ve lisans olarak uluslararası ilişkiler okuyan müşavir olabılıyor mu. Dış ticaret mezunuyum bu arada.

  Cevapla
  1. 59.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, dış ticaret bölümü mezunu olduğunuz için stajınızı başlatabilirsiniz. Bir yıl staj yaptıktan sonra GMY sınavına girebilirsiniz.

   Cevapla
 60. 60

  umit

  Hocam merhaba ,Bn işletme mezunuyum yeni sisteme göre b karnesi icin 1yil staj süresi yeterliyms biz bu sınavı kazanıp b karnesiyle iş yapabilme imkanımız genismi? Vormusunz e nacizane bi sorum daha siz tavsiye ediyormsnz bu mesleği yararı veya zararı nedir bilgilendirirsenz sevinirim

  Cevapla
  1. 60.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, işletme mezunu olduğunuz için stajınızı başlatabilirsiniz. Daha sonra GMY sınavına girip gümrük müşavir yardımcısı olabilirsiniz. İş imkanlarına gelince ihracat ve ithalata bağlı olarak sektör büyümektedir.

   Cevapla
 61. 61

  Hüseyin

  merhabalar 2 yıllık lojistik bölümü mezunuyum gümrük müşavirliğinde çalışıyorum. B karnesi alabilmek için napmalıyım baştan farklı bi bölümde 1nci sınıftan okumam mı gerekiyo ?

  Cevapla
  1. 61.1

   Lojistik Dünyası

   Lojistik mezunu iseniz işletme veya geçerli diğer bölümlere tamamlayınız.

   Cevapla
 62. 62

  erencn

  merhabalar hocam öncelikle bu konuyu açıp bizi aydınlattığınız için teşekkür ederim size benim sor şu size önlisans dış ticaret mezunu olacağım önümüzdeki yıl ve limanda işe koyucak babam beni bu durum staj başlangıcı sayılıyormu onu merak ediyorum yani orda çalışmış olmam staj için geçerlimi ?

  Cevapla
  1. 62.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, dış ticaret ön lisans mezunu olduğunuz için stajınız başlayabilir. Fakat stajınızı bir gümrük müşaviri yanında yapmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 63. 63

  ali

  Dış ticaret bölümünde doktora yapanlar staj yapmadan tek sınavla gümrükmüşaviri A karnesi alabilir mi?

  Cevapla
  1. 63.1

   Lojistik Dünyası

   Mevzuatta yazmıyor fakat Bakanlığa sormak gerekiyor.

   Cevapla
 64. 64

  Yusuf Akyol

  Merhaba hocam. Ben Gazi Üniversitesi Maliye bölümü son sınıf ögrencisiyim. Kpss’ye hazırlanmayı düşünürken bir yakınım gümrük müşavirliğinden bahsetti ve arkadasının bu işten iyi paralar kazandığını söyledi 🙂 Maliye bölümü mezunu olarak müşavir yardımcılığı stajına başlayabilir miyim? A karne sahibi nasıl olurum? Vergi müfettişliği, bakanlıklardaki müfettişlikler ve mali müşavirliğe göre gümrük müşavirliği nasıldır? Maaş yönünden, çalışma şartları yönünden…

  Cevapla
  1. 64.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, Maliye bölümü mezunu olduğunuz takdirde stajınızı başlatabilirsiniz. Önce GMY olacaksınız. Daha sonra 2 yıl müşavir yardımcısı olarak çalıştıktan sonra müşavirlik sınavına girip müşavir olabilirsiniz. Çalışma şartları için müşavir derneklerinden yardım alabilirsiniz.

   Cevapla
 65. 65

  baran

  ben deniz ve liman işletmeciliği 2. sınıf öğrencisiyim ve açıktan işletme okuyorum şuanda ve 1. sınıf öğrencisiyim şuanda örgün okuduğum bölümü bitirirsem açıktan okuduğum bölümüde 2 yıl okuyup toplamda 4 yıla tamamlandığında ve 2 yıl örgün okuduğum bölüm denizcilik üzerine olduğu için G.M için yeterli mi ? soruma bilen biri varsa cevap yazabilir mi?

  Cevapla
  1. 65.1

   Lojistik Dünyası

   Merhaba Baran, işletmeyi lisansa tamamladığınız takdirde gümrük müşavirliği için yeterli olacaktır. Tabi önce GMY olmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 66. 66

  meltem

  Merhaba, benim hedefim gümrük müşaviri olmak 19 yaşındaym. 2 yil bi şirkette calistim. Aöf maliye bölümü okuyorum 4 yillik. Şu an 2. Sinifa yeni gectm. Şimdi sorum şu; gümrük müşavir yardimciligi için 2 yillik bolum lazim ya ben staji 2. Senem bittiği vakit önlisans mezunu gibi başlatabiliyomuyum?

  Cevapla
  1. 66.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, ön lisans eğitimi veren gümrük, dış ticaret ve avrupa birliği konularında uzmanlık programı olan meslek yüksek okullarından mezun olmak gerekiyor. Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında lisans bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Yani Maliye bölümünü bitirdikten sonra stajınızı başlatabilirsiniz.

   Cevapla
 67. 67

  ahmet gürel

  Merhaba hocam öncelikle paylasimlariniz icin tskler benim sorum ben 4 yillik uluslararasi iliskiler mezunuyum ve 2 yillik belarus diller universitesi rusca dil mezunuyum bizim bolum icin1 yil staj yaptiktan sonra gmy sinavina girme hakki varmidir ?

  Cevapla
  1. 67.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, ön lisans eğitimi veren gümrük, dış ticaret ve avrupa birliği konularında uzmanlık programı olan meslek yüksek okullarından mezun olmak gerekiyor. Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında lisans bölümü mezunu olmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 68. 68

  Cem

  Gümrük Kanun’un 227 maddesinin 1 fıkrasının f bendinde (i) şöyle der: Hukuk,iktisad,maliye,işletme,muhasebe,bankacılık,kamu yönetimi,siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren FAKÜLTE ve yüksek okullardan ……. ” diye devam eden maddesinde herşey açık olarak yazmaktadır yani iktisad fakültesinden mezun olmanız Gümrük Müşavir Yardımcısı stajınızın başlasını sağlar. Saygılarımla

  Cevapla
 69. 69

  gülşah

  Merhaba İst ünv. 2. sınıf uzaktan eğitim bankacılık öğrencisiyim a karnesi almak istiyorum ve dış ticarette devam etmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor henüz mezun olmadım a karnesi almak için daha doğrusu b karnesi sonrasında a karnesi alınıyormuş anladığım kadarıyla bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor hocam anadolu üniversitesinden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim
  Sonsuz Saygılar…

  Cevapla
  1. 69.1

   Lojistik Dünyası

   Merhaba Gülşah,

   Öncelikle “Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında lisans mezunu olmanız gerekiyor. Yani uzaktan eğitiminiz bittiğinde AÖF işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Mezun olduktan sonra bu alanda işe girip stajınızı başlatmanız gerekiyor. Stajınızı yaptıktan sonra “Gümrük Müşavir Yardımcılığı” sınavına girebilirsiniz. Önce GMY olmanız gerekmektedir. Daha sonra Gümrük Müşaviri olabilirsiniz. Uzun bir süreç. Şimdiden kolay gelsin.

   Cevapla
 70. 70

  Derman

  Merhaba,
  tüm yazılanları okudum ancak özel olarak cevabını göremedim. Önceden 3 yıl olan staj zorunluluğu 1+2 oldu diye belirtmişsiniz ancak bazı cevaplarda 1 yıl stajdan sonra B karnesi için sınava girin diye yazmışsınız. Tam olarak 1+2 ne demek oluyor? 1 Yıl (anladığım kadarı ile 365 gün sigorta zorunlu) staj sonunda B karnesi için sınava girebiliyor isem +2 ne demek oluyor? Aynı şekilde A karnesi için tam olarak çalışılması gereken sigortalı gün sayısı kaçtır? Sanıyorum Yılmaz Bey Askerlik hizmeti için ayrıldı, aramızda olmasa gerek uzun zamandır soruları cevaplayan çıkmamış, bu konuda bilgili olan arkadaşlar var ise onlarda cevaplayabilirler diye umuyorum.

  Cevapla
  1. 70.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar,

   Gümrük Müşavir Yardımcılığı için 1 yıl staj zorunluluğu vardır. Gümrük Müşavir Yardımcısı olduktan sonra Gümrük Müşaviri olabilmek için 2 yıl GMY olarak çalışmak gerekiyor.

   Cevapla
   1. 70.1.1

    ali aydin

    Hocam 2 yıllık lojistik mezunuyum a ve b karnesi için ben sınava girme hakkım var mı

    Cevapla
 71. 71

  tolgahan

  merhaba,ben 2 yıllık büro yönetimi ve yöntci ast. okuduktan sonra dikey gecişle işletme bölümü bitirdim.mali müşavirlik konusunda pek bılgıli degılım smmm ve ya gümrük müşavir yardımcılıgı gıbı alanlarda kariyer yapmak istiyorum ama nasıl bir yol izlemeliyim.izmirde yasıyorum yasadıgım yerın özellikleri bakımından izlemem gereken en iyi yol nedir. çünki kendi çabaların dogrultusunda izmirde pekbi kaynak bulamadım sizler nasıl bir yol izlememi önerirsiniz gerçekten bu konularda pek bır bılgı sahıbı degılım.

  Cevapla
  1. 71.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, İşletme mezunu olduğunuz için bir Gümrük Müşaviri yanında Gümrük Müşavir Yardımcılığı için stajınızı başlatabilirsiniz. Stajınız bittikten sonra GMY sınavına girebilirsiniz.

   Cevapla
 72. 72

  CANSU

  MERHABA;
  BEN 2 YILLIK KONYA SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DIŞ TİCARET BİTİRDİM AÇIKÖĞRETİM KAMU YÖNETİMİ DEVAM EDİYORUM. FAKAT BU GM YARDIMCILIĞI SINAVINA GİRMEK İSTİYORUM.ŞÖYLE BİR DURUMUM VAR. BİR İHRACAT FİRMASINDAYIM VE MALİ MÜŞAVİR GÖZETİMİNDE MUHASEBELERİNE BAKIYORUM. MALİ MÜŞAVİRİMİZ BİZİM ŞİRKETİN DEFTERELRİNE BAKIYOR. BU DURUMDA STAJ BAŞLATABİR MİYİM? MALİ MÜŞAVİRİMİZ BENİM DENETİMİMDESİN OLMAZSA DİLEKÇE YAZARIM GÖTÜRÜRSÜN DEDİ. OLABİLİR Mİ ?

  Cevapla
  1. 72.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, Gümrük Müşaviri yanında staj yapıyor olmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 73. 73

  ferhat

  iyi günler ben uluslararası ticaret ve finansman (4 yıllık) mezunuyum. bi gümrük müşavirliğinde staja başladım ancak a karnesi için bölümüm yeterli mi nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler…

  Cevapla
  1. 73.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında lisans bölümü mezunu olmanız gerekmektedir. Sizin bölümünüz listede yer almamaktadır. Yine de dernek ile iletişime geçip sorgulatabilirsiniz.

   Cevapla
 74. 74

  Yılmaz SANLI

  Merhaba,

  Askerlik görevim bitti, sorularınız oldukça yanıtlamaya çalışırım arkadaşlar. Hepinize iyi çalışmalar, başarılar…

  Cevapla
 75. 75

  umit

  Hocam merhaba bise daniscam bn yilport diye bi liman sirketinde puantor olarak calismaya baslicam ve gumruk stajimi baslatmak istiyrm ama denilene gore limanlarda bu staj baslatilmiyormus cunku kamu iktisadi tesebbus (kit) olduklari icin sizce sraji baslatma imkanim varmi sonucta liman isi gumruk isi degilmidir?

  Cevapla
  1. 75.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Ümit,

   Yılport limanını biliyorum. Orada sadece ticarete konu olan malların giriş çıkış ve geçici depolama işlemleri yapılıyor. Daha doğrusu Türkiye’de bulunan tüm limanlarda sadece bu işlemler yapılıyor. Stajını başlatabilmen için bir “Gümrük Müşavirinin” yanında çalışıyor olman gerekiyor. Bu gümrüklü antrepolarda yada gümrük müşavirliği şirketlerinde olabilir. Mantıken evet, tüm bunlar birbirine bağlı. Yani gümrük müşavirliği şirketleri, lojistik şirketleri, nakliye firmaları, gemi acentaları, liman işletmeleri vs. hepsi birbirine bağlı iş kolları. Lakin staj şartlarında “Gümrük Müşavirinin yanında sigortalı olarak çalışma” şartı var.

   İyi çalışmalar.

   Cevapla
 76. 76

  gül kızıltaş

  Iyi gunler

  Size birkac sorum olacaktı .Ne kadar araştırdıysam işime yarayacak bir doküman elde edemedim. Sorularımı uzun bir şekilde yanitlarsaniz cok mutlu olurum.

  1.Gümrük sahasında malın gümrüğe giris işlemleri nelerdir?

  2.mala ait gümrük beyannamesinin doldurulması ve kontrol işlemleri nasil yapilir?

  3.Gümrük sahasındaki malın muayenesi islemleri nelerdir?

  4.Eşyanın gözetim altına alınması ve gümrükçe uygulanacak islemler hakkında bilgi.

  Simdiden teşekkür ederim. 🙂

  Cevapla
  1. 76.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Gül hanım,

   Sorularınız oldukça güzel. Ancak benim bunları buradan yanıtlamam imkansıza yakın. 🙂

   1.Sorunuza Yanıt : Mesela birinci sorunuza cevap verebilmem için ithal edilen malın hangi yöntem ile ülkeye alınacağını söylemeniz gerekir. Mesela proje malzemesidir, supalan işlemi ile alırsınız. Zaman kaybı olmasın diye aracın üzerinde işlemini yapar ve malzemeyi direk proje sahasına yönlendirirsiniz. Supalan : Malzemenin gümrük sahasına indirilmeden araç üzerinde muayeneye tabi tutulması işlemidir.

   2.Sorunuza Yanıt : İthalat gümrük beyannamesi mi, ihracat gümrük beyannamesi mi? 🙂 Bu biraz teferruatlı, ihracat beyannamesini doldurmak ne kadar kolay ise ithalat beyannamesini doldurmakta o kadar karışıktır. Bu konu ile alakalı doküman yollayabilirim. 🙂

   3.Sorunuza Yanıt : Gümrük sahasında ki malın muayeneye tabi tutulması için tescile verdiğiniz gümrük beyannamenizin “kırmızı hat” atması lazım ki malın fiziki muayenesi yapılabilsin. “Sarı hat” atarsa sadece evrak kontrolü yapılır, “kırmızı hat” atar ise hem evrak kontrolü hemde malzemenin fiziki muayenesi yapılır. Malı muayeneye hazırlama işlemi limanların kendi prosedürlerine göre yapılır. Örnek : Konteyner mühürlüdür, mühür kırma tutanağı vs. düzenlersiniz, mühürün kırılma esnasında muayene memuruda sizinle birlikte olur, mühür kırılır ve malzeme incelenir. Örnek veriyorum paletli maldır. Siz palet sayısını beyannamede 15 girmişsinizdir, muayene memuru bu sayı ile tutarlı olmasını ister. Yada beyannameye girdiğiniz kilogramdan şüphelenip sizden “tartı fişide” isteyebilir. Veya metal, demir türü bir eşyadır, sonradan kimyagerlik kararı verip malzemeyi tahlile göndermenizi isteyebilir. Bu değişkenlik gösterir. Baya baya geniş ve karışık bir konu yani. 🙂

   Eğer isterseniz sorduğunuz sorulara istinaden doküman yollayabilirim. İyi çalışmalar.

   Cevapla
   1. 76.1.1

    gül k

    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Yılmaz Bey. Hepsi işime yaradı fakat 4. soruyu hala bulamadım 🙂

    Cevapla
 77. 77

  hasan

  Ben uluslararası ticaret ve lojistik 3. Sınıftayım. Son zamanlarda GM oldukça ilgimi çekti . İlk olarak ne yapmalıyım hocam .

  Cevapla
  1. 77.1

   Yılmaz SANLI

   Merhaba Hasan,

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü mezunlarının staj yapıp yapamadığını bilmiyorum. Öncelikle Gümrük Müşavirliği Derneklerinden bunu öğrenmeniz gerekmekte. Ondan sonrası için eğer staj hakkınız varsa bir gümrük müşavirinin yanına sigortalı çalışan olarak girmeniz gerekmekte. Mezun olmadan sigortalı çalışsanızda stajınız başlatılamaz. Diplomanızın elinizde olması gerekmektedir.

   Önemli : Ön Lisans Lojistik bölümü mezunları en son hatırladığım kadarı ile staj başlatamıyorlardı, sizin ki Lisans olduğu için dernekten bilgi almanızı öneririm.

   Cevapla
 78. 78

  emrah

  Hocam on lisans muhasebe vergi mezunuyum 26 yaşındayım gmys girmek istiyorum nasıl bi yol çizmem gerekiyor yardimci olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 79. 79

  Emre

  Yılmaz Bey merhaba ,öncelikle verdiğiniz yanıtlar ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Ben Gaziantep Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü lisans mezunuyum .Lojistik mezunu olarak GMY sınavına girilemeyeceğini belirtmişsiniz ;benim sormak istediğim Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü mezunları için giriş hakkı var mıdır ? Teşekkür ederim,iyi çalışmalar …

  Cevapla
 80. 80

  suparaa@windowslive.com

  Hocam Merhabalar Ben Dış Ticaret 2 Sınıf Öğrencisiyim 2 Şey Arasında Muamma’da Kaldım 1. Ön Lisansı Bitirip Direk Memurluk Yolundanmı Gidim Yoksa 2. Gümrük Müşavirliği Yolundan Mı Gidim B karnesini Cıkartıp Hangisini Önerirsin. İşin İçinden Cıkamadım.Müşavirlik Öneriyor bazı Kesimler, Bazılarıda Direk Memur Ol Müşavirlik Boş Çok Teferruattlı Diyorlar.İkilemde Kaldım Hocam Görüşünüz Benim İçin Çok Önemli Olacak. Ayrıntılı Aydınlatırsanız Çok Sevinirim Şimdiden Cok Teşekürler.

  Cevapla
 81. 81

  Gökhan

  Merhabalar,

  Ben “Uluslararası ticaret ve finansman” bölümü mezunuyum. Bölümümün Gümrük müşavir yardımcılığı için geçerliliği var mı? Bu alanda ilerleyebilir miyim?

  Cevapla
 82. 82

  Tuğçe

  Merhaba,
  Ben KOU Deniz ve liman işletme mezunuyum. Benim Bölümüm Gümrük müşavirliği yardımcılığı için uygun mu ? Bir de GMY için staj sürem nedir ? Nasıl bir yol izlemem gerek ?

  Cevapla
 83. 83

  esra oksuzler

  Gümrük müşaviri olmak istiyorum neler yapmam gerektiğini ve nereye başvurmam gerektirigini soyleyebilirmisiniz mail beklio olacagim

  Cevapla
 84. 84

  beyza

  MERHABA
  ben lise son öğrencisiyim muhasebe bölümünü okudum gümrük işletmesi 4 yıık üniversite bitirirsem iş bulma olanaklarım neler ve maaş aralığı ne olur

  Cevapla
 85. 85

  şafak

  merhaba hocam ben 2 yıllık lojistik mezunuyum 3 sınıfı işletmeden tamamladım su an 4 sınıftayım ve gümrük müşavirliği sınavına girebilirmiyim?

  Cevapla
 86. 86

  Birgül

  merhaba ,
  ben istanbulda müşavirlikte sigortalı olarak çalıştım satjımı derneye de kayd ettim 8 ay sonra ayrıldım daha sonra mersinde çalıştım 1,5 ay sigortalı derneye kayıt etmedim oda 1 yıl yapmam geregen stajım yerine kabul edilir mi?ve eğer kalan diğer 2-3 ayımı sigortalı olarak tekrar istanbulda başlarsam derneğe sonra kayıt yaptırsam kabul edilirmi o günlerde satj yerine acil cevap sizden ricam

  Cevapla
 87. 87

  SERHAT

  iktisat mezunuyum hem çalışıp para kazanacağım hemde gümrük müşavirliği için staj yapacağım bürosu arıyorum .yardımcı olursanız sevinirim İZMİR

  Cevapla
 88. 88

  sedadegrmenci

  merhaba ben dis ticaret mezunuyum aciktan maliye olarak devam etmek istiyorum . malatyada yasiyorum ve burada gumruk ve ticaret mudurlugu var müsavir yardimciligi icin staji orda yapmam mümkün mü yoksa gumruk bolgelerinde mi yapabilirim sadece..
  tesekkurler

  Cevapla
 89. 89

  Tarkan

  Merhabalar hocam ben istatistik mezunuyum B karnesi alabiliyirmuyum ? Teşekkürler

  Cevapla
 90. 90

  ÖMER

  HOCAM BEN İKTİSAT MEZUNUYUM GUMRUK MUŞAVİRLİGE NASIL GİREBİLİR

  Cevapla
 91. 91

  ÖMER

  HOCAM BEN İKİTSAT MEZNNUYUM GUMRUK MUSAVİRLİGİNE NASIL GİREBİLİRIM VARMI TANIDIGINIZ SİRKET STAJ BASLATABİLİCEGİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Cevapla
 92. 92

  Kadir sedat Canturk

  SelamunaleykumBen Trakya üniversitesi uygulamalı bilimler yüksekokulu uluslararası ticaret (4) bölümünden mezunum. Gümrük müşavirliği olabilir miyim ?

  Cevapla
 93. 93

  gulder

  Mrb onlisans isletme mezunuyum stajimi baslatip b karne alma hakkim varmi cevaplarsaniz cok mutlu olurum tesekkurler.

  Cevapla
 94. 94

  FATİH

  ben dış ticaret mezunuyum b karnesi staım başladı neredeyse dolmak üzere fakat açıktan 4 yıllığa uluslararası ilişkiler okuyorum a karnesi n girmeye hak kazanıyormuyum bazı arkadaşlar kazanıyorsun dıyorlar bazıları kazanmıyor dıyor yardımcı olursanız cok sevınırım

  Cevapla
 95. 95

  tolga

  Merhaba hocam ben 2 yillik dis ticaretden mezun oldum daha sonra bunu 4 yilligi olan uluslararası ticaret ve işletmecilik bölüm mezunuyum suan da ve gumruk firmasina girdim staj yapacam b ve a karnesi icin bu uluslararası ticaret ve işletmecilik bölüm kabul ediliyor mu

  Cevapla
 96. 96

  Arif

  Merhaba yılmaz bey
  2011ve2014 yıllarında güm müs şirketinde çalıştım ancak şimdi başka bir sektörde calisiyorum önlisans dış ticaret mezunu yeni oldum geçmişteki çalışmam staj sayılabilir mi?

  Cevapla
 97. 97

  gökçe

  MERhaba BEn 4 yıllık uluslararası ilişkiler okuyorum açıktan 3 YILIMdayım b karnesı için sınava girEbilirmiyim

  Cevapla
  1. 97.1

   Lojistik Dünyası

   Merhaba, stajı kabul görmektedir. Detaylı bilgiyi İGMD’den alabilirsiniz.

   Cevapla
 98. 98

  HaniFe Sözer

  Dış ticaret bölümü mezunuyum. Staj yapmam gerekiyor ama kimse tecrübe olmadığı için alma gereği duymuyor. Sonuçta kimse almazsa ben o tecrübeyi nasıl yaparım . Size soruyorum. Ve tek çarem sizin yardimizin

  Cevapla
 99. 99

  tuğçe

  merhaba ben ön lisans dış ticaret mezunuyum b karnesini alabilmek için özel bi şirkette işe başladım ama bana hiçbir açıklama yapılmıyor şirket tarafından stajerker herhangi bir ücret alınıyormu ?

  Cevapla
  1. 99.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, gümrük müşavirinin yanında çalışmanız gerekmektedir.

   Cevapla
 100. 100

  büşra

  dış ticaret mezunuyum stajımı lojıstık alanında yaptım.gümrük müşavir yardımcılıgı içn stajımı bütün gümrük müşavirliğinin yanında yapabilirmiyim yoksa belli yerler var mı stajım kabul olur mu?ve staja basladıktan sonra staj işlemlerimi nerden onaylatmam gerekiyor ve stajda ücret alınıyor mu?ve 4 yıllık uzaktan egitimle çalışma ekonomısı okusam müşavirlik sınavlarınada girebilir mıyım?tesekkur ederim:)

  Cevapla
  1. 100.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, üniversitedeki zorunlu stajınız ile gümrük müşavir yardımcılığı stajı aynı değildir. Staj amacıyla bir gümrük müşavirinin (Gümrük Müşavirlik Şirketi veya Lojistik-Dış Ticaret Şirketlerinin Gümrük Bölümünde) yanında sigortalı olarak bir takvim yılı çalışmış olma şartını yerine getirmiş olduğunuzda sınav hakkınız olacaktır.

   Cevapla
 101. 101

  Yağmur Yerlikaya

  Meraba yılmaz bey. Ben iki yıllık dışticaret bölümü okuyorum. Şuan ikinci sınıftayım. Mezun olduktan hemen sonra stajımı başlatmak istiyorum staj yaptığım süreçte aynı anda açıktan lisansa tamamlıyabiliyomuyum. Aynı anda hem staj hemde açıktan okul okunurmu..???

  Cevapla
  1. 101.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, mezun olduktan sonra hem çalışıp stajınızı gösterebilirsiniz hem de açık öğretimden lisansa tamamlayabilirsiniz.

   Cevapla
 102. 102

  Batuhan

  Merhabalar ben 2 yıllık önlisans lojistik bölümünü bitirdim dgs ile açık öğretim fakültesi işletme bölümüne 4 yıllık geçiş yapıp 4 yıllık açık öğretim fakültesi işletme mezunu olmam halinde gümrük müşaviri olmak için staj hakkına sahip olabilirmiyim

  Cevapla
  1. 102.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, İşletme bölümünden mezun olduğunuz takdirde staj amacıyla bir gümrük müşavirinin yanında sigortalı olarak bir takvim yılı çalışmış olma şartını yerine getirmiş olduğunuzda Gümrük Müşavir Yardımcılığı için sınav hakkınız olacaktır.

   Cevapla
 103. 103

  uğur karakaya

  Öncelikle merhaba 12.sınıfa yeni geçtim ygsye hazırlanıyorum.Dış ticaret bölümü öğrencisiyim .Benim sorum lysye girmeden ygs ile 4 yıllık üniversite kazanabilir miyim bu bölümden ve de gümrükle ilgili meslekleri hangi üniversitelerde olabilirim yani işletme iktisat vs bunlarda da bu mesleği bulabilir miyim

  Cevapla
 104. 104

  Sena

  Uluslararası iliskiler mezunu da gümrük müşaviri olabiliyor mu? Teşekkürler şimdiden

  Cevapla
 105. 105

  Merve

  Merhaba hocam,
  Ben Uludağ uluslararası iliskiler mezunuyum aynı zamanda AÖF Dış Ticaret mezunuyum. GMY sınavina girmek istiyorum staj yapmam gerekiyor biliyorum fakat benim okudugum bu iki bölümünde gecersiz oldugunu söyluyorlar dis ticaret 2 yillik oldugu icin gecersiz oldugunu Uluslararası iliskilerinde lisans ustu olmasi gerektigini soylediler ve staj basvurum gecersiz oldu. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 106. 106

  oznur

  Merhaba Hocam

  Ben dış ticaret bölümü bu yıl bitirdim. ağustos ayında stajım başladı. Seneye olucak sınav a ben girebiliyor muyum?

  Cevapla
  1. 106.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, staj amacıyla bir gümrük müşavirinin yanında sigortalı olarak bir takvim yılı çalışmış olma şartını yerine getirmiş olduğunuzda sınav hakkınız olacaktır.

   Cevapla
 107. 107

  abd

  Mrb ben dış ticaret ön lisans mezunuyum dün gümrük mustasarligi yardimcisi sınavları tarihler açıklandı ben staj falan görmedim acaba sınava bende katılabiliyorsunuz muyum

  Cevapla
  1. 107.1

   Lojistik Dünyası

   Merhabalar, staj amacıyla bir gümrük müşavirinin yanında sigortalı olarak bir takvim yılı çalışmış olma şartını yerine getirmiş olduğunuzda sınav hakkınız olacaktır.

   Cevapla
 108. 108

  Melike

  Merhaba hocam. Ben uluslar arası ticaret ve işletmecilik okuyorum gümrük müşaviri olabilir miyim??

  Cevapla
  1. 108.1

   Lojistik Dünyası

   Merhaba, stajı kabul görmektedir. Detaylı bilgiyi İGMD’den alabilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2011 Lojistik Dünyası | Her Hakkı Saklıdır. İçeriği Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.